Friday, May 31, 2013

Urban Outfitters

Duydunuz mu bilmiyorum ama ben tesadüfen sitede gezinirken gördüm. Urbanoutfitters.co.uk artık Türkiye'ye de gönderim yapıyormuş!

Urban Outfitters now has a shipping option to Turkey! Could there be any other good news?Friday, May 17, 2013

New Bag

1 aydır hayallerimi süsleyen bu çanta Morhipo indirimi sayesinde artık benim, haydi gel bakalım benim güzel çantam :)

I've been in love with this bag for a month and it is now mine thanks to online shopping sales! :)


Wednesday, May 15, 2013

Fred Perry

Bu güzellikleri görüp de onlara hayran olmamak elde mi?  Bulduğum ilk kampanyada benimsiniz bebekler! :)

Is it possible that you do not adore these beauties when you see them? No, of course not! So you are mine dear babies whenever I see you on sale! :)
Friday, May 3, 2013

Bitenler/ Products I've Used Up #5


Pretty Vücut Losyonu / Body Lotion - Chocolate Mint & Red Velvet: Gratis'ten bir set halinde almıştım. Güzel kokuyorlar ama yapılarını ve cildimde bıraktıkları hissi sevemedim. / I did like the smell but hated the way it feels on my skin. 

Nemlendirici El ve Tırnak Kremi -Vanilya / Mousturizing Hand and Nail Cream - Vanilla: Bunu da Gratis'ten almıştım. Yapısı hoşuma gitti fakat kokusu çok yoğun değildi. / On the contrary, I did like the way it feels on my skin but its smell was not strong.

Sweet Snuggles Chocolate Vanilla El Kremi / Hand Cream: Ne yapısını ne de kokusunu beğendim. / I hated the way it feels on my skin and the smell of it was awful.

Lady Speed Stick Gel: Daha önce çok sevdiğimi belirtmiştim. / I do like it so much as I've mentioned before.

Sephora Vanille Créme Brulée Duş Jeli / Shower Gel: Bayıldım, muhteşem bir kokusu var. / I  adore it and will buy it again. It smells wonderful!

Yves Rocher Expert Reperation Vücut Losyonu / Body Lotion: Nemlendirmesi ve kokusu hoşuma gitti, indirimde bulursam alırım. / I like the way it mousturizes my skin and its smell so I will buy it again.

Avéne Temizleme Jeli / Cleansing Gel: Çok sevdim ve yüzümde sivilceye yol açmadı. Kesinlikle alacağım bundan. / I like it so much and it did not cause any pimples on my face unlike the other cleansing gels. So I will buy it.


Yves Rocher Arındırıcı Şampuan / Clarifiying Shampoo: Yağlı saçlar için oldukça etkili olan bir şampuandı. Tek olumsuz yanı fazlaca bitki kokuyor olması. / It was really good for my oily hair but the only thing that is bad about this shampoo is its smell.

Yves Rocher Göz Makyaj Temizleyici / Eye Make Up Remover: Sevdiğim bir ürün, elimdekiler bitince tekrar alabilirim./ I like this product and I might buy it again whenever I finish mine.

Yves Rocher Vanille Noir Parfüm / Perfume: Kokusu inanılmazdı hem de kalıcıydı ama tek parfüm yanlısı olduğum için çok zor bitirdim. Tekrar almayacağım. / Its smell was wonderful and it was persistent but since I like to use only one perfume at one time, I will not buy it again.

Yves Rocher Jardin du Monde Lotus Flower Roll on : Çok sevdim, tekrar alacağım. / I like it so much and will buy it again.

Yves Rocher Nutrition Saç Ucu Serumu / Dry End Serum: Fena değildi ama çok fazla işe yaradığını düşünmüyorum. Tek sevdiğim yanı kalıcı kokusu oldu. / It was okay but I don't think that it works well. The only thing I liked so much about it is that it smells nice.

The Body Shop Spiced Vanilla Dudak Nemlendiricisi / Lip Balm: Daha önce yaban mersinli olanı bitirmiştim. Nihayet bu da bitti. Kokusu çok güzeldi ama yapısını hiç sevmedim, dudakta beyaz iz bırakıyordu. / I've used up the cranberry one before and finally I've used up this one too. It smells good but I didn't like the way it feels on my lips.


The Body Shop Duo Macadamia Body Butter: Kokusu da nemlendirmesi de çok iyiydi ama tekli olanları daha pratik buluyorum. / It smells good and I like way it mousturizes my skin but it is easier to use the mono ones.

Pretty Vücut Losyonu / Body Lotion - Cotton Candy: Yine aynı losyon. Kokusu güzeldi ama yapısı çok kötü. / The same lotion as in the first photo. It smells good but the way it feels on my skin is so bad.

Watson's Magic Lip Balm: Hiç sevmedim, bir daha almam. Hem dudaklarımı çok pembe yaptı hem de kokusu hiç hoşuma gitmedi. / I didn't like it at all. It turns out to be loud pink on my lips and I also hated its smell.

Yves Rocher Jardin du Monde Duş Jeli / Shower Gel - Brazilian Coffee: Basitçe, kendisine hayranım. / Simply, I adore it.

Flormar Oje Çıkarıcı / Nail Polish Remover: Asetonsuz olmasına rağmen ojeyi güzel çıkartıyor. / Even though it doesn't contain acetone, it easily removes the nail polish.

Yves Rocher El ve Tırnak Kremi / Hand and Nail Cream - Arnica Flower: Nemlendirmesini çok sevdim ama kokusu çok hoşuma gitmedi. / I like the way  it mousturizes my hands but I didn't totally like its smell.

Gliss Ultimate Repair Şampuan / Shampoo: Çok çok sevdim. Uzun bir süre bunu kullanacağım. / I like it so much and I will be using this shampoo for a long time.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...