Saturday, February 22, 2014

Elca, BBW and Kiehl's Haul

Merhaba;
Geçenlerde İstanbul'a kısa bir ziyaretim olduğunu belki Instagram'dan görmüşsünüzdür. Her ne kadar gezecek çok vakit olmasa da aklımdakileri almak için fırsat yarattım :)

Hi;
I had a chance to visit my favorite city Istanbul last week; maybe some of you have seen it on my Instagram. Even though I had a short time, I could visit my favorite stores which are only in Istanbul.

Öncelikle Elca'ya uğradım ve minik pembe çantalı Clinique Chubby Stick setinden, Bobbi Brown'un Gel Eyeliner'ından ve Mac'in mineralize farından aldım. Her bir ürünün swatch'ını, fiyatını ve ismini aşağıda bulabilirsiniz.

At first, I have dropped by Elca which is an outlet store for some cosmetic brands. I've bought a Chubby Stick Set with a cute pink purse, a Bobbi Brown Gel Eyeliner and a Mac mineralize eye shadow. You can check the colours and the names of the products below.Clinique Chubby Stick Plumped Up Pink : 29 TL


Bobbi Brown Long Wear Gel Eyeliner 27 Caviar Ink : Mac Mineralize Eye Shadow Neo Nebula : 25 TL


Daha sonra BBW'ün indiriminden bir adet mum, bir vücut losyonu, bir vücut kremi ve bir de yeni gelen el temizleme jellerinden aldım.
Than, I've bought a candle, a body lotion, a body cream and a hand sanitizer from BBW's sale.
Son olarak da Kiehl's mağazasına uğrayıp bir önceki postumda memnun kaldığımı söylediğim ürünleri almak istedim. Her ne kadar serileri yanlış almış olsam da umarım bunlar da işe yarar :)
At last, I've dropped by the Kiehl's store and I've bought the products which I said I like on my previous post. Even though I should have bought the reverse of the series, I hope these will work too :)


Ve bunlar da bana verilen deneme boy ürünler.
And these are the sample products given to me.
Tuesday, February 18, 2014

Bitenler / Products I've Used Up #6

Uzuun zaman sonra bitenler yazısı yazınca oldukça uzun olacak tabii, önceden uyarayım :)
Writing a "products I've used up" post after a longwhile might take too long, so I'm warning you :)


The Body Shop Allık No:5 : Sıradan bir allıktı ve bir daha alınmayacak. 
The Body Shop Blush No:5 : It was a regular blush and I will not buy it again.

Loreal Super Liner Carbon Black: Oldukça kalıcı ve güzel bir eyeliner'dı fakat fırçası çok uzun olduğu için uygularken oldukça zorlanıyordum. Bir daha almayacağım. 
Loreal Super Liner Carbon Black: It was really good and lasting all day however I didn't like its appli,cator, so, I won't buy it again.

Sephora Atomic Volume Maskara: Nefret ettiğim bir üründü. Hem plastik fırçası hem de rimelin kendisi çok kötüydü.
Sephora Atomic Volume Mascara:  I hate it. Plastic applicator and the mascara itself were awful and so I won't buy it again.

Sephora Mineral Loose Toz Fondöten: Bunu o kadar çok sevdim ki bir tane daha aldım. Cildinizi pürüzsüz yapıyor, denemenizi tavsiye ederim.  
Sephora Mineral Loose Powder Foundation: I like it so much that I've bought another one. It makes your skin flawless so I recommend you to try it.

Dr. Murad Essential C Göz Kremi: Bu kreme bayıldım. Göz çevremi yumuşacık yaptı ve çok güzel nemlendirdi. Almayı çok isterdim fakat biraz fazla pahalı. 
Dr. Murad Essential C Eye Cream: I love it! It makes my eye area so soft and keeps it mousturized! Would like to buy it but it's a bit expensive.

Essence Stay All Day Krem Far - 09 For Fairies: Rengi Maybelline Color Tattoo'lardan Pink Gold rengine çok benziyor; hatta aynısı diyebilirim. Yapısını sevmediğim için bir daha almayacağım.
Essence Stay All Day Eye Shadow - 09 For Fairies: The colour of the eye shadow looks exactly like the Maybelline Color Tattoo Pink Gold however I did not like the texture of  this product so I will not buy it again.


Bee Beauty Vanilla&Cheesecake Vücut Losyonu:  Ne zaman sürsem kendimi yeme isteği uyandıran enfes bir limonlu cheesecake kokusu vardı. Kesinlikle tekrar alacağım.
Bee Beauty Vanilla&Cheesecake Body Lotion: It was just like a Lemon Cheesecake that I wanted to eat myself whenever I put it on :) I will certainly buy it again.

Superdrug Erik&Vişneli Vücut Peelingi: Kokusu çok güzeldi fakat sıradan bir vücut peelingiydi. Superdrug Plum&Red Cherry Body Polish: Again the smell was really good but it was just a regular body scrub.

Doa Saç Bakım Yağı: 10 yağın birleşiminden oluşan bir yağdı dolayısıyla oldukça pratikti. Yeniden alacağım.
Doa Hair Treatment Oil: It was a mixture of 10 oils so I think it was pretty useful. I would purchase it again.

Fa Rice Dry Roll On Deodorant: Hiç sevmedim. Kötü kokuları engellemede başarısızdı.
Fa Rice Dry Roll On Deodorant: I didn't like it at all because it couldn't prevent the bad odours.

Body CareAhududulu El Kremi: Kokusuna bayıldım ama bir daha almayacağım çünkü içeriğinde Paraben var.
Body Care Raspberry Hand Cream: I adore the smell but I won't buy it again because it contains Paraben.

Burt's Bees Narlı Dudak Koruyucusu: Bayıldım. Gerçekten çok iyi nemlendiriyor, diğer kokularını da mutlaka deneyeceğim.
Burt's Bees Pomegranate Lip BalmI adore it. It really mousturizes well so I intend to try other scents of it.

I love Raspberry and Blackberry El Kremi : Bu kremlerin kokularına bayılıyorum. El kremi stoklarım biter bitmez yeniden alacağım.
I love Raspberry and Blackberry Hand Cream: I adore the scent of these creams so as soon as I run out of my stocks of handcreams, I will buy it again.Gliss Ultimate Repair Sıvı Saç Kremi : Bu sıvı saç kremlerini çok seviyor ve bittikçe alıyorum. 
Gliss Ultimate Repair Liquid Hair Conditioner: I love these liquid conditioners so I frequently buy them.

Yves Rocher  Vanilya Vücut Losyonu : Yine kokusuna aşık olduğum bir ürün. Vücut losyonu stoklarım biter bitmez alacağım yeniden. 
 Yves Rocher Vanilla Body Lotion: Again, I adore the smell and I will buy it again as soon as I run out of my stocks of body lotions.

Nivea Duşta Vücut Kremi : Çok beğendim fakat çok çabuk bitti, yeniden almayacağım. 
Nivea In Shower Cream: I like it a lot but it was finished so quickly so I won't buy it again.

Bath and Body Works Paris Amour Body Mist: Kokusuna bayılıyorum fakat ne yazık ki koku kalıcı değil. 
Bath and Body Works Paris Amour Body Mist: I adore the scent however it doesn't stay on your skin for too long.

Bioderma Sensibio H2O: Göz makyajını çıkarmada başarısız olsa da doğal olduğunu düşündüğüm için uzun süre kullanmaya devam edeceğim. 
Bioderma Sensibio H2O: Even though it is not very successful on removing eye make up, I find it natural so I guess I will be using this one for a long time.

Beauty Formulas Ayak Pudrası : Kötü kokuları engelleyen güzel bir ürün fakat kullanırken tüm kıyafetlerimin üzerine döküldüğü için bir daha almayacağım. 
Beauty Formulas Foot Powder: It is a good product that really prevents the bad odours however it makes my clothes all white while using, so I won't buy it again.

Parmex Aseton: Kendisini seviyordum fakat artık asetonsuz oje çıkarıcıları tercih ediyorum.
Parmex Acetone: I used to love it but now I prefer acetone free nail polish removers.


Palmolive Body Butter Çikolatalı Duş Jeli: Kokusunu çok seviyorum dolayısıyla yeniden alırım.
 Palmolive Body Butter Chocolate Shower Gel: I love the smell so I will buy it again.

Bath and Body Works Warm Vanilla Sugar, Apple Blossom and Citrus, Paris Amour Vücut Losyonları : Sanırım BBW'ün tüm kokularına bayılıyorum dolayısıyla bu losyonlardan almaya devam edeceğim.
Bath and Body Works Warm Vanilla Sugar, Apple Blossom and Citrus, Paris Amour Body Lotions: I guess I adore every fragnance of BBW so I will continue to purchase these lotions.

Yves Rocher Jardin du Monde Kahveli Duş Jeli : Bildiğiniz gibi bu ürüne bayılıyorum ve stoklarım biter bitmez hemen yeniliyorum.
Yves Rocher Jardin du Monde Coffee Shower Cream: As you know, I like this one so much and I immediately purchase it as soon as I run out of my stocks.

Duru Gourmet Vişneli Turta : Kokusunu seviyorum ama denemek istediğim bir sürü duş jeli var dolayısıyla bir daha alacağımı düşünmüyorum.
Duru Gourmet Cherry Pie Shower Gel : I like the fragnance but there are many shower gels that I want to try so I don't think  I will buy it again.
Down Under Naturals Nude Hacimlendirici Şampuan : Doğallığını çok sevdim fakat kullanıp bayıldığım başka bir şampuan var. Ayrıca hacimlendirme konusunda çok da başarılı olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden bir daha almayacağım.
Down Under Naturals Nude Volumising Shampoo: I like its naturality however there is another shampoo that I am really in love with. Plus, the volumising effect did not work for my hair. So I won't buy it again.

Nivea Fresh Natural Sıvı Sprey Deodorant:  Kokusunu çok seviyorum, çok ferah ve temiz bir kokusu var. Yeniden alacağım.
Nivea Fresh Natural Liquid Spray Deodorant: I like the smell; it makes me feel so fresh. I will purchase it again. 

Gliss Hair Repair Ultimate Oil Elixir Serum: Oldukça küçük bir üründü ve çabucak bitti. Herhangi bir yararı dokunmadı saçıma dolayısıyla bir daha almayacağım.
Gliss Hair Repair Ultimate Oil Elixir Serum: It is really small and so I've finished it up so quickly. I don't think it works for my hair since it didn't do any good  so I will not buy it again.

Nivea Güneş Kremi: Seviyor ve her yaz kullanıyorum. Eğer başka bir ürün denemeye karar vermezsem bu yaz için de bunu alacağım.
Nivea Sun Protection Cream: I like it and use it every summer so I guess I will be buying it for this summer unless I decide to try another product.


John Freida Kahverengi Saçlar için Hacimlendirici Şampuan : Çok başarılı bulmadım dolayısıyla bir daha almayacağım.
John Freida Volumising Shampoo For Brunettes: I don't think that it is successful so I will not purchase it again.

John Freida Yoğun Hacim Kazandıran Şampuan : İşte benim şimdiye kadarki en favori şampuanım. Bu şampuana bayılıyorum gerçekten saçıma hacim veriyor ve saçımı yumuşacık yapıyor. 
John Freida Luxurious Volume Shampoo: There comes my favorite shampoo of all the times. I adore this shampoo; it really gives my hair some volume and makes it so smooth. 

Down Under Naturals Argan Yağlı Şampuan : Kötü değildi ama şampuanımı bulduğum için büyük boyunu almayacağım.
Down Under Naturals Argan Oil Shampoo: It was not bad but I won't buy it since I've found my dream shampoo.

Avon Advance Techniques Saç Ucu Serumu: Saç uçlarımı yumuşacık yaptığı için çok seviyorum ve elimdeki serum stoğu bitince tekrar alacağım.
Avon Advance Techniques Dry End Serum : I like it so much that it makes my hair ends so smooth and I will buy it again as soon as I finish up my stocks on hair serums.Colgate Optic White Diş Macunu : Benim için sıradan bir diş macunu idi bu yüzden başka diş macunlarını deneyeceğim.
Colgate Optic WhiteToothpaste: It is a regular toothpaste for me so I will be trying other toothpastes.

Sanino Diş Macunu: Tadını sevdim ve ağzımı hiç yakmadı.
Sanino Toothpaste : I like its taste and it doesn't burn my mouth a bit.

Colgate Optic White Ağız Çalkalama Suyu: Ağzımı yakmıyor olsa da sıradan bir ağız çalkalama suyuydu. Elimde bir tane daha var ve o da bitince bir daha almayacağım.
Colgate Optic WhiteMouthwash: Even though it doesn't burn my mouth, it is a regular mouthwash. I have one more of this and  after I use it up, I won't buy it again.


Crystal Essence Mineral Deodorant Chamomille&Green Tea: Doğal olmasına ve herhangi bir zararlı madde içermemesine rağmen kötü kokuları engellemiyor, dolayısıyla yeniden almayacağım.
Crystal Essence Mineral Deodorant Papatya&Yeşil Çay: Even though it is natural and does not include any cruel stuff, it doesn't prevent the bad odours so I will not buy it again.

Rexona Shower Clean Deodorant: Çok seviyorum. Çok güzel kokuyor ve ayrıca kötü kokuları oldukça iyi biçimde engelliyor.
Rexona Shower Clean Deodorant : I like it so much, it smells so good and plus, it really prevents the bad odours.

The Body Shop El Temizleme Jeli : Kokusu sebebiyle sevmediğim bir ürün oldu. Plastik gibi kokuyor.
The Body ShopHand Cleanser I don't like it because of its fragnance. It smells like plastic.

The Body Shop Bademli El Kremi: Güzel kokuyor olsa bile nemlendirme konusunda başarılı bulmadım.
The Body Shop Almond Hand Cream: Even though it smells good I  do not think that it is enough for mousturising.

Bepanthol Nemlendirici : Daha önce defalarca bitirdiğim ve favorim olan nemlendiricim.
Bepanthol  Moustiriser: It is my favorite as you all know and I've finished up of it many times.
Essence My Base Aydınlatıcı Makyaj Bazı : Yüzümü sağlıklı göstermesini beğendim; fakat kalıcı olmadığından bir daha almayacağım.
Essence Illuminating Make Up Base : I like the way it makes my face look so healty but it doesn't stay on the skin for a long time so I won't buy it again.

Bourgois Queen Attitude Maskara : Plastik fırçasından dolayı hiç sevmedim. 
Bourgois Queen Attitude Mascara : I don't like it at all, it might be because I hate plactic applicators.

Lancome Hypnose Maskara: İşte benim favorim. Hem hiç akma bulaşma yapmıyor hem de kolayca temizleniyor. Çok fazla seviyorum ve elimdeki rimeller bitince bundan başka rimel kullanmayacağım.
Lancome Hypnose Mascara: And there is my favorite mascara. It doesn't smudge during the day and easily gets off while cleaning. I adore it and I won't use any other mascara after I finish what I'm using right now.

Essence Me&My Ice Cream Lip Balm: Plastik gibi bir yapısı ve kokusu vardı, hiç sevmedim.
Essence Me&My Ice Cream Lip Balm: It was just like a plastic and I didn't like it at all.


Ve bunlar da bitirdiğim testerlar. Aralarında en çok Kiehl's ürünlerini beğendim ve orijinal boylarını aldım.
And these are the sample products that I've used up. Among them, Kiehl's products are my favorite and I've bought their original sizes. 


Friday, February 7, 2014

When Dreams Come True

Bazı şeyler vardır, yıllarca istersiniz ama birden karar verirsiniz... Bu Michael Kors çanta da benim için öyle oldu sanırım. Çok fazla beğeniyordum ve yıllardır bu çantayı sayıklıyordum ve nihayet bir gün 1V1Y'de indirimde görünce artık zamanının geldiğini düşündüm. Ve artık bu güzel şey benim..

There are things that you want for a lifetime but you decide to buy or do it in a sudden. This is the situation for me about this Michael Kors bag. I was in love with this bag and always wanted to have one. As soon as I have seen it on sale on 1V1Y , I have thought that it was the time! So this beautiful thing is mine now!Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...