Friday, July 11, 2014

Birkenstock

"Bir terliğe bu kadar para verilir mi?" konulu kendimle olan tartışmalarım nihayet sonlandı ve alışverişkolik Ece kazandı! :) Hayatta giydiğim en rahat terlikler; almak için sakın düşünmeyin.Normal numaranızdan bir numara küçük almanızı tavsiye ederim.

I've reached to an end on the self-debates about giving this much money to these sandals and shopaholic Ece has won! :) These are the most comfortable sandals I've ever had; never hesitate to buy. I recommend you to buy 1 size smaller of your regular size.
Ve bunlar da ayakta nasıl durdukları...
And these are how they look on feet...Eh artık tatile gitmeye hazırım. Bu sırada beni Instagram'dan takip edebilirsiniz.
So I am ready to go on vacation; in the meanwhile you can follow me on Instagram.

Tuesday, July 8, 2014

YSL Lipstick 109 Brazen Plum

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba;
 Hi to you all after a long break;


Geçenlerde en çok sevdiğim alışveriş sitelerinden olan enmoda'da bu rujun indirimde olduğunu görünce ve YSL rujları uzun zamandır merak ettiğim için hemen alayım dedim. Renk olarak da daha önce bende olmayan bir renk seçmek istedim.

Recently, I was surfing on internet and I've found out that the lipstick was on sale on enmoda which is one of my favorite online shopping sites. I was wondering YSL lipsticks and thought it was the time to get one and I chose this colour because I didn't have lipstick in this colour.Rujun yapısını açıkçası çok beğenmedim. Bu yapıya daha nude tonlar gidiyor sanırım. Böyle bir renk olunca sheer yapı çok hoş olmamış. Sheer yapısı dolayısıyla çok fazla kalıcılık da beklemeyin. Ama yine de kabına, rengine ve duruşuna aşık oldum.

To be honest, I don't like the texture of the lipstick; I guess it would better be if it was on nude shades with this texture. Because it is sheer, do not expect it to last longer on your llips. However, I might be in love with its package, how it looks on the lips and its colour.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...