Wednesday, April 29, 2015

Bitenler/ Products I've Used Up #9

Çook uzun bir bitenler yazısıyla karşınızdayım. Hemen başlayalım.
I am back with the longest "Products I've Used Up" post so let's start.


John Frieda Luxurious Volume Şampuan: En sevdiğim şampuan. Bittikçe yeniliyorum. /John Frieda  Luxurious Volume Shampoo: My favorite. I repurchase it all the time.Organix Biotin&Collagen Şampuan: Organix şampuanları çok merak ediyordum. Denemek amaçlı hacim verici olandan aldım ama John Frieda'dan daha farklı değildi bence. John Frieda daha ucuz olduğu için onunla devam edeceğim. / Organix Biotin&Collagen Shampoo: I was wondering about the Organix shampoos and I've bought volumizing one but I think there is no difference between the John Frieda shampoos except that John Frieda is cheaper. So I will continue with John Frieda.

Pantene Saç Köpüğü: Bu aslında şekillendirmeden çok bakım yapmak içindi. Saçları hiç sertleştirmiyordu fakat yeniden almayı düşünmüyorum çünkü bir etkisini göremedim./Pantene Hair Mousse: It was more likely to cure hair rather than styling but I won't repurchase it since it did no good to my hair.

Live Clean Durulanmayan Saç Bakım Kremi: İşte bu ürüne gerçekten bayıldım. Hem doğal oluşunu hem saçıma verdiği yumuşaklığı çok çok sevdim. Yeniden alacağım./Live Clean Leave in Conditioner: I really like this stuff. It is 98% organic and moisturizes my hair leaving it so soft. I will certainly repurchase it!Nuxe Reve De Miel El Kremi: Nuxe ürünlerini zaten çok seviyorum. Bu kremin de hem kokusuna hem nemlendirmesine bayıldım. Kesinlikle yeniden alınacak! /Nuxe Reve De Miel Hand Cream: I already love most of the Nuxe products and this is one of them. I like the moisturizing effect and the scent of the cream. I will certainly repurchase it!

Bioderma Atoderm El Kremi: Yapısı oldukça sıvıydı. Nemlendirmesi fena değildi ama yapısını sevmediğim için bir daha almayacağım./ Bioderma Atoderm Hand Cream: It has a fluid texture which I don't like about a hand cream. Though it moisturizes well, I won't repurchase it.

Dirty Works El Kremi: Yok olmadı, ben Dirty Works ürünlerinin kokusuyla anlaşamadım gitti. Hem kokusunu hem de nemlendirmesini sevmedim. Bir daha almayacağım. / Dirty Works Hand Cream: No, I really don't feel good about Dirty Works products scents. It doesn't moisturize well and I didn't like the scent of it so I won't repurchase it.

Sally Hansen 18 Saat Etkili El Kremi: Bu kremi oldukça sevdim. Denk gelirsem yeniden alacağım./ Sally Hansen 18 Hours Moisturizing Hand Cream: I really like this cream and will repurchase it.

Madame Coco Amber El Kremi: Bunu da oldukça sevdim. Hem nemlendirmesi güzel, hem kokusu inanılmaz hem de fiyatı oldukça uygun. Yeniden alabilirim. / Madame Coco Amber Hand Cream: This is a Turkish brand for home textile however I like this cream and since it smells so good and it is really cheap, I will repurchase it.
Dentiste Whiter Fresh Diş Macunu: Bu macunu oldukça sevdim. Vadettiği gibi sabahları ağız kokusunu olabildiğince engelliyor. İndirim döneminde yeniden alabilirim./ Dentiste Whiter Fresh Toothpaste: I like this toothpaste. It does it's job since it promises a fresh breath when you wake up. I would buy it again when it is on sale.

Arm&Hammer Advance White Diş Macunu: Hiç sevmedim. Doğru dürüst köpürmüyordu bile. Bir daha almayacağım./ Arm&Hammer Advance White Toothpaste: I don't like it all. It does not even foams properly. I won't repurchase it again.

Colgate Optic White Diş Macunları: Sürekli kullandığım bu macunu daha fazla almayacağım. Daha doğal ürünlere yönelmeyi düşünüyorum. / Colgate Optic White Toothpaste: I won't repurchase this toothpaste which I used to buy all the time. I plan to use more natural toothpastes.

Colgate Optic White Ağız Çalkalama Suyu: Herhangi bir etkisini göremedim. Bir daha almayacağım./ Colgate Optic White Mouthwash: It didn't do any good to my teeth. I won't repurchase it.
Uni Care Makyaj Temizleme Diskleri: Hiç ama hiç sevmedim. Makyajı çıkarmada çok başarısız. / Uni Care Make Up Removing Discs: I don't like it all! It doesn't remove any of the make up.

Diadermine Göz Makyaj Temizleyicisi: Aynı şekilde bundan da hiç memnun kalmadım. Göz kalemini bile doğru dürüst temizlemiyor. / Diadermine Eye Make Up Remover: I don't like either. It doesn't even wipe out eye pencil.

Bioderma Sensibio H2O: Bu bitirdiğim ikinci şişe. Çok seviyorum fakat kirpiklerimi döktüğünü farkettim. Şu an elimde olan da bittikten sonra bir daha almayabilirim. / Bioderma Sensibio H2O: This is my second empty bottle. I like it but I realised that my eyelashes fall off when I use it. I might not repurchase it as long as I finish one more bottle which I am using right now.
Avene Yüz Yıkama Jeli: Yüzümde sivilceye yol açmamasına rağmen burun kenarlarımı aşırı kuruttu. Elimde bir şişe daha var. O da bitince bir daha almayacağım. / Avene Face Cleanser: It doesn't cause pimples on my face but it makes my face overdry especially the area around my nose. I have one more bottle so as long as I finish it, I won't repurchase it.

La Roche Posay Effaclar Yüz Temizleme Jeli: La Roche Posay ürünleri benim cildimde sivilce yapıyor maalesef. Bunu sevdiceğe verdim o bitirdi, Cildi aşırı yağlı olduğu için baya memnun kaldı. / La Roche Posay Effaclar Foaming Gel: La roche posay products generally cause pimples on my face. I gave this to my love and since he has an oily skin, he like this product a lot.

Nuxe Brightening Program Yüz Temizleme Köpüğü: Bu seriye daha önce defalarca bahsettiğim gibi bayılıyorum. Bittikçe yenisini alıyorum. / Nuxe Brigtening Program Cleansing Foam: I adore this series of cleansing products. I repurchase them all as soon as I use them up.

Softem Çay Ağacı Yağı: Sivilcelere etkisi oluyor diye tonik olarak uyguluyordum yüzüme. Fakat bir işe yaramadı. / Softem Tea Tree Oil:I heard that tea tree oil cures the existing pimples so I applied it as a toner but it didn't do any good to my skin..

BBW Warm Vanilla Sugar Nemlendirici Krem: Kokusuna yapısına her şeye bayıldım. Tekrar alırım. / BBW Warm Vanilla Sugar Triple Moisturizer: I like the scent and the texture. I would repurchase it.

Johnson's Baby Bebe Yağı: Duştan sonra uyguluyorum. Cildimi yumuşacık yapıyor. /Johnson's Baby Baby oil: I apply it after shower. It makes my skin so soft.

BBW Sea Island Cotton Nemlendirici Krem: İnanılmaz temiz ve ferah bir koku. Tekrar alabilirim. /BBW Sea Island Cotton Triple Moisturizer: It smells so clean and fresh. I would repurchase.

BBW Japanese Cherry Blossom Nemlendirici Losyon: Bu seriyi de çok seviyorum.Yeniden alabilirim. / BBW Japanese Cherry Blossom Body Lotion: I like this scent too. I might buy it again.BBW Japanese Cherry Blossom Duş Jeli: Aynı şekilde kokusunu ve yapısını sevdim. / BBW Japanese Cherry Blossom Shower Gel: I like the texture and the scent.

Palmolive Body Butter Çilek Rüyası Duş Jeli: Kokusunu beğendim. Bir indirim döneminde yeniden alabilirim. / Palmolive Body Butter Strawberry Dream Shower Gel: I like the scent. I might repurchase it when it is on sale.

BBW El Sabunları - Sweet Pea ve Orange Creamsicle Swirl: Genel olarak yapısını sevdim ama Sweet Pea kokusu bir süre sonra içimi baydı./ BBW Hand Soaps - Sweet Pea and Orange Creamsicle Swirl: I like the texture of them but Sweet Pea scent bored me after a while.
Wynn Oje Çıkarıcı: Ne kokusunu ne de ojeyi çıkarmasını sevdim. Bir daha almam. / Wynn Nail Polish Remover: I didn't like the smell of it and I think it doesn't remove nailpolish easily so I won't repurchase it.

Benri Koyu Renkler için Aseton: Benri asetonları seviyorum. Diğer çeşitlerini de deneyeceğim. / Benri Nail Polish Remover: I like Benri nail polish removers. I will try the other scents.

Sally Hansen Diamond Strength Tırnak Sertleştiricisi: Tırnağıma herhangi bir etkisi olmadı. Üstelik sürdüğüm ojelerin ömrünü de kısalttı. Bir daha almayacağım. / Sally Hansen Diamond Strength Nail Hardener: It didn't do any good on my nails and whenever I put it under the nailpolish, it caused my nailpolish stay less on my nails. So I won't repurchase it.

Alix Avien Lacivert oje: Yıllar öncesinden kalma numarası filan silinmiş ama oldukça koyu bir lacivertti./ Alix Avien Dark Blue Nailpolish: I have bought it long long time ago but I like the colour.

Kalyon Oje Kurutucu Sprey: Yağlı yapısını katiküllerimi nemlendirdiği için seviyordum. Ama oje kurutmaya etkisini tam göremedim. Bir daha almayacağım. / Kalyon Nail polish Dryer: I like the oily texture of it which moisturizes my nails but it didn't actually dry my nailpolish so I won't repurchase it.
Nivea Invisible Roll on: Gerçekten kumaşlar üzerinde leke yapmıyor ve ter kokusunu güzel bir şekilde engelliyor. Fakat artık içinde alüminyum olmayan roll-on'lara yöneldiğim için bir daha almayacağım. / Nivea Invisible Roll on: It doesn't stain the clothes you wear and it prevents the bad odours but I will be buying deodorants with no aluminium in it. So I won't repurchase it.

Bio True Lens Solüsyonları: Favorilerim. Bittikçe alıyorum ve bundan başka solüsyon kullanamıyorum. / Bio True Contact Lens Solution: They are my favorite. I repurchase them as soon as I ran out of mine. I can't use any other solutions than this brand.

Selin Pembe Greyfurt ve Narlı Vücut spreyi: Çok baskın greyfurt kokusu var. Uzun süre kullanımda gerçekten çok bayıyor. Büyük boyunu almayı düşünmüyorum. / Selin Pink Grapefruit and Pomagrenate Body Mist: It has a strong pink grapefruit scent which really makes me nauseous after a while. I won't buy the full size of the product.

Rimmel London Tekli Far- 160 Punchy Taupe: Güzel bir bej rengiydi fakat bu farların yapısını ve kalıcılığını sevmedim. Bir daha almayacağım. / Rimmel London Mono Eyeshadow- 160 Punchy Taupe: It was nice natural tone but I don't  like the texture of the product. It also does not stay much on the eyes. So I won't repurchase it.

Clinique Cream Shaper For Eyes Göz Kalemi: Bu kalemlerin yapısına bayıldım. Asla dökülme bulaşma yapmıyor ve sürümü çok kolay. Yeniden alacağım. / Clinique Cream Shaper For Eyes Eye Pencil: I like the texture of these pencils. They are so creamy and thus so easy to apply and it doesn't flakes or smudges. I will certainly repurchase it.

Flormar Dudak Kalemi: Eskilerden kalma dudak kalemini artık atıyorum. Aldığım andan itibaren sert yapısı nedeniyle kullanamadım. / Flormar Lip Pencil: It was too old so I'm throwing it. I couldn' use it because it is really hard to apply even your lips hurts while applying.

Lancome Hypnose Drama Rimel: Lancome Hypnose rimellerine bayılıyorum. Tekrar alacağım. / Lancome Hypnose Drama Mascara: I am in love with Hypnose mascaras. I will certainly repurchase but I intend to try the other versions.

Dirty Works Göz Kremi: Yapısı çok akışkan, nemlendirmesi vasat. Bir daha almayacağım. / Dirty Works Eye Cream: The texture is so fluid, it doesn't moisturize well. So I won't repurchase it.
NYC Applicious Dudak Nemlendiricisi-Caramel Apple: İşte buna gerçekten bayıldım. Hem kokusu hem yapısı hem de nemlendirmesi gerçekten çok başarılı. Üstelik dudağa çoook hafif renk de veriyor. Tekrar alacağım ama diğer renklerini deneyeceğim. NYC Applicious Lip Balm-Caramel Apple: I really like this product. It smells wonderful(excatly like a caramel apple) and it does moisturize well. It also gives a little bit of colour to your lips. I will certainly repurchase it but I will try the other shades.

Avene Dudak Kremi: Nemlendirmesini sevmiş olsam da ambalajını sevmediğim için bir daha almayacağım. / Avene Lip Cream: I like the way it moisturizes the lips however I don't like the package so I won't repurchase it.

Eos Çilekli Dudak Nemlendiricisi:Kokusunu ve yapısını sevdim ama bence sürmesi çok pratik değil. / Eos Lip Balm- Strawberry: I like the scent and the texture of the product but I don't think it is practical to apply it on your lips.
Palmers Olive Butter Vücut Losyonu: Yapısı çok yoğun. Ciltte dağıtması çok zor. Çok sevdiğim söylenilemez. / Palmers Olive Butter Body Lotion: The texture of the lotion is really thick; even it is hard to spread it around the skin. I might not say that I like it.

Garnier Pure Active Neem Yüz Yıkama Jeli: Cildinizi yıkadıktan sonra verdiği ferahlığı çok sevdim. Büyük boyunu aldım. / Garnier Pure Active Neem Face Cleanser: I like the feeling that the cleanser gives you after washing your face with it. I have purchased the actual size.

Head&Shoulders Badem Yağlı Şampuan: Yalnızca kokusuna bayıldım. / Head&Shoulders Almond Shampoo: I like the scent of it but nothing more.

Biosilk Silk Theraphy Saç Bakım Yağı: İğrenç kokusu tüm her şeyi olumsuz hale getirdi benim için. Gerçekten böyle lastik yanığı gibi bir kokusu var. Saçımda da herhangi bir etkisini göremedim. / Biosilk Silk Theraphy Hair Care Oil: It has an awful scent that erases all of the benefits. It smells like a burnt rubber. It didn't do any good to my hair as well. So I won't purchase the actual product. 

Nuxe Brightening Program BB Krem: Bunu denedikten sonra hemen gidip büyük boyunu aldım. Rengi biraz koyu gelse de bana kapatıcılığını ve cildime zarar vermemesini sevdim.
Nuxe Brightening Program BB Cream: I have purchased the actual size of the product as soon as I have tried this on my face. Even though it is a bit dark shade for my skin, I like the covering effect and the way that it does not harm my skin.

Garnier BB Krem: Kapatıcılığını yeterli bulmadım.Almayacağım. / Garnier BB Cream: I don't think that the coverage is sufficient so I won't purchase the actual size.
Alouette Yüz Kurulama Bezleri: Rossman'dan aldığım bu bezleri yüzümü yıkadıktan sonra kurulamak için kullandım. Zira havluda bakteri oluşumu fazla olduğu için bu kullan-at bezler oldukça başarılıydı. Suyla temasında havlu gibi dağılmıyor. Yeniden alabilirim./ Aloutte Face Cleansing Clothes: I use these clothes to dry my face after washing it. Since the towels produces so many bacterias in it, I prefer to dry my face with tissues. These clothes are not likely to dissolves with water so I might repurchase them.

Benri Pamuklar: Eskisi gibi yumuşak değiller. Hele son aldığım paketten sonra bir daha almamaya karar verdim. / Benri Cotton Discs: They are not as soft as they were before. I decided not to repurchase them after using the last package.

Uni Baby Islak Mendil: Bu markanın ıslak mendillerini seviyorum. Hem hayvanlar üzerinde test yapmıyor hem de paraben gibi zararlı maddeler içermiyor. / Uni Baby Wet Wipes: I like this brand. They don't test products on animals and they also does not contain harmful materials such as parabens.

Johnson's Baby ıslak mendiller: Kapaksız olması sebebiyle kurudu gitti kullanamadan. Yeniden almayacağım/ Johnson's Baby Wet Wipes: Because it does not have a lid on, the wipes got dry so rapidly. I won't repurchase it.

Garnier Esas Bakım Makyaj Temizleme Mendilleri: Gerçekten çok çok beğendim. Islaklığı ve makyajı temizlemesi oldukça başarılı.Bulursam yeniden alırım. / Garnier Fresh Essentials Cleansing Wipes: I really like them a lot. I would repurchase it if I can find it again.

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...