Tuesday, December 31, 2013

2014

Yılın en sevdiğim zamanı geldi: Acısıyla tatlısıyla bir yıl daha geride kalıyor. Bu yıl benim hayatımın en önemli olaylarının yaşandığı senelerden biriydi. Umarım 2014 de hem sizler hem de benim için aynı şekilde güzel devam eder.

So here is the best period of the year, the one that I like the most: Beginning of a new year! I always like the fresh starts so that's the reason why this period makes me so happy. I have had the best events of my life in 2013 and I hope that 2014 will be the same or better than 2013 for me and for you all.


Saturday, December 28, 2013

Batik

İndirim günleri yavaş yavaş başlıyor. Batik ise bu aralar koleksiyonları ile gönlümü çelmeye başladı. Uzun süredir aradığım deri kalem etek ve statement kolye sonunda benim oldu, hem de çok uygun bir fiyata. Bir göz atın derim

Sale season of the stores starts day by day and I am falling in love with the collections of Batik as the time goes by. A leather pencil skirt and a statement necklace from Batik are mine now. I was searching for these for a long time and got them for a low price. 
Wednesday, December 25, 2013

Who Cares?

Bu aralar sürekli bir alışveriş modundayım.  Bunda yılbaşı indirimlerinin de önemli etkisi var tabii. Durmam gerektiğini biliyorum ama duramıyorum. Sonuç olarak hislerimi yansıtan bu kazağı da almadan duramadım. O zaman hep birlikte tekrarlayalım: Who cares?

I'm in the mood for shopping nowadays. My appetite for shopping is mostly beause of the new year sales. I know that I have to stop but I can't.  That's why, I couldn't resist about not buying this jumper which completely reflects my feelings. So, let's repeat after me: Who cares?
Kazak / Jumper : Tally Weijl

Thursday, December 19, 2013

Modapik

Bileklik aşkım kışa rağmen son sürat devam ediyor. Hem çapalı hem de kelepçe bileklik uzun zamandır hayallerimi süslüyordu Modapik'te uygun fiyatlı bulunca atıverdim sepete. Sitenin hızı da oldukça iyi. Alışveriş yapmak isterseniz sizi böyle alalım :)

I am totally in love with the bracelets even though it's winter now. The bracelet with an anchor and the cuff were on my wishlist for a long time. So as soon as I've seen these on modapik, I've ordered them.

Saturday, December 7, 2013

Bath and Body Works Love
Geçen ay kısa bir Antalya ziyaretim olmuştu. Tabii hazır bu fırsat, Ankara'da olmayıp da Antalya'da mağazası olan BBW'u ziyaret etmesem olmazdı.

Paris Amour ve Japanese Cherry Blossom serisinden duş jeli ve vücut losyonu içeren kofre, Aruba Coconut ve Apple Blossom Citrus mini vücut losyonu ve ne zamandır merak ettiğim dev boy mumlardan Mint Chocolate ve Homemade Cookies kokularını aldım. (P.s. Mumlar inanılmaz güzel kokuyor!)

Aralarından şimdilik yalnızca Apple Blossom Citrus'u deneme fırsatım oldu. Çok canlı bir kokusu var ama sanırım kullandığım vücut losyonları arasında en sevdiğim BBW'un olanlar.. Keşke Ankara'ya da açılsa bir an önce :(


I had a chance to visit  BBW shop in another city. Since there aren't any BBW shops in the city that I live, I was so excited to visit the shop. Besides, all the things that I've bought were on sale so I couldn't be much happier!

What I bought is that the two sets of body lotion and shower gel from the collection of Paris Amour and Japanese Cherry Blossom. The two tiny body lotions belong to the collection of Aruba Coconut and Apple Blossom Citrus. I have only used the Apple Blossom Citrus Body Lotion and I can tell you that it smells very vivid.Among all the lotions, BBW lotions are my favorite.

The last but not the least are the huge candles with the scent of Mint Chocolate and Homemade Cookies. (P.S. The candles smell amazing!)

Wednesday, December 4, 2013

Skin Blossom Eye Cream

Yurtdışından kozmetik yasağı geldiğinden beri siparişlerimi korku içinde verir oldum. Aldığım her ürünü gelmeyecek riski ile sipariş ediyorum. Yine böyle bir günde, göz kremi ihtiyacı içindeyken, Skin Blossom markasını denemeye karar verdim. Lilakutu'da vardı fakat fiyatı 45 tl idi. Ben de riske atmaya değer diye düşündüm ve 5 £'a Naturisimo'dan sipariş verdim. Neyse ki sorunsuz şekilde elime ulaştı.


I was looking for a moisturising eye cream and I've found this in Naturisimo. I had some concerns about my order but thank God that it has arrived! 
Kremin özelliklerine gelirsek, öncelikle ambalajı oldukça hoşuma gitti. Hem istediğiniz miktarda ürün alabiliyorsunuz hem de son derece hijyenik kullanım sağlıyor. Bunun dışında nemlendirmesini de başarılı buldum; yaşım için son derece yeterli bir krem. Bir de %85 organik içerikli olması tercih sebebi. Eğer güzel bir göz kremi arıyorsanız tavsiyem bu güzelliğe bir şans vermeniz. Buradan kendisine ulaşabilirsiniz.


About the cream, the package is really good. It makes easier to take cream out as much as you want. Besides, I think the package makes it more hygenic in this way. Apart from these, the mousturising effect is also really good. It also has %85 of organic ingredients which is a reason for preference. So, if you're looking for a good eye cream, I highly recommend you to try it. If you want to order it, click here.


Monday, December 2, 2013

Avéne Products

Dermoeczaneyi duydunuz mu bilmiyorum ama dönem dönem çeşitli markalarda muhteşem indirimler yapan bir online dermokozmetik sitesi. Ben ne zaman girsem bir şeyler almadan çıkamıyorum. Yine bir gün gezinirken Avéne ürünlerinde indirim olduğunu duyan bünye boş durur mu?İşte benim aldıklarım:

What I like about online shopping is that you can find some products even cheaper than you purchase. That's the reason why I have ordered these as soon as I heard of the sale online. So, here is what I've bought:
Temizleme jellerini daha önce denemiş ve beğenmiş olduğum için -hatta sivilce yapmayan tek yıkama jeli- bulmuşken iki tane almak istedim. Bununla birlikte Temizleme suyu, dudak kremi ve güneş kremini uzun zamandır merak ediyordum, deneyeyim dedim. Diğerleri ise sitenin hediyesi.

I've tried the cleanance gel before and I like it -it is the only cleanance gel that does not cause to acne on my face-  so I've ordered two. Cleanance water, sun protection cream and lip cream were among my wishlist. The others are the gifts of the website.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...