Saturday, January 17, 2015

Stopever Isıtıcı Bant / Heating Pad

Selam;

Geçenlerde Gratis'te gezinirken denk geldim. Bir kaç blogda okumuştum bununla ilgili bir şeyler. Hazır görmüşken alayım deneyeyim dedim. Fiyatı da oldukça uygundu. Yanlış hatırlamıyorsam 2-3 Lira civarı bir şeydi.
Ürünün sargı bezleri gibi bir yapısı var. İçinde de silikonumsu bir tabaka var fakat bu tabaka aslında sanırım havayla etkileşime girip ısı oluşturan bir çeşit kömürmüş. Detaylı açıklamaları bu linkten bulabilirsiniz.

Hi;

I was hanging around a drugstore and I found this product. I've read a few things from several blogs about this product and since it was really cheap, I wanted to try it.
It is just like a elastic bandage filled with stuff. What is inside is I guess kind of a coal which reacts with the air and produces heat.

Ben ürünü regl dönemlerinde belime yapıştırmak için almıştım. Yalnız ürün cilde direkt yapıştırılmıyor. Kıyafet ya da iç çamaşırı üzerine uyguluyorsunuz. Yapıştırdığınız anda ısı yaymaya başlıyor. Bence oldukça güzel bir ürün. Özellikle sıcak su torbası kullanmanın mümkün olmadığı anlarda yapıştırıp kullanabilirsiniz. 

I have bought it to use for my period to stick on my sacrum area. You are not supposed to stick it directly on your skin. You must stick it on your clothes or panties and as soon as you stick it, it begins to spread heat around. It is especially useful for the times that you are not able to carry a hot water bottle with you.

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...